0543 611 51 51    |     info@urstur.com

Hakkımızda     |     İletişim    |     Gizlilik Bizi Takip Edin:
Top
Urstur Travel / Gap Turu

Gap Turu

kişi başı

GAP Tur’una gidiyoruz.

Ama gaptıra gaptıra gitmiyoruz! Geze geze gidiyoruz, doya doya geziyoruz! Tarihi de öyle bir ayarladık ki; Portakal Çiçeği Festivali Zamanı’nda da Adana’dayız! En iyi otellerde konaklama, kaliteli otobüsle güvenli yolculuk, sigortalı seyahat, A+ Rehber ile detaylı anlatım ve Urstur Travel Ekibinin %100 ilgisi ile GAP Turu’na gidiyoruz. Ne Demişti Rahmetli Demirel; Gap’ı gabtırmam binaenaleyh! Siz de yerinizi gabtırmayın!

GİDİLECEK DESTİNASYONLAR
Adana – Hatay – Adıyaman – Diyarbakır – Mardin – Şanlıurfa – Halfeti – Gaziantep

TURA DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ
* Ulaşım ve Otel konaklamaları
* İlk Sabah kahvaltısı
* Otellerdeki kahvaltı ve akşam yemekleri
* Turizm Bakanlığı Kokartlı Rehberlik Hizmeti
* URS Tur Araç içi ikramları
* 1618 no lu zorunlu seyahat sigortası

TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
* Tur programında extra belirtilen tüm geziler
* Tüm öğle yemekleri
* Tüm özel harcamalar
* Müze ören yeri giriş ücretleri
* Otellerde yemeklerde alınacak içecekler(sabah kahvaltısı çay ve su hariç)

ÖNEMLİ NOTLAR
* Acente rehberi içerik aynı kalmak şartı ile gerekli gördüğü hallerde tur programından gezilecek yerlerin gününde güzergahında saatlerinde değişiklik yapabilir.
* Hava muhalefeti nedeni ile olabilecek değişikliklerden, acentemiz sorumlu değildir.

  • Departure
    Karamürsel URSTUR TRAVEL
  • Departure Time
    21:00
1

1. Gün

Saat 21:00 ‘de Karamürsel URSTUR TRAVEL önünden hareket edilecektir.
2

2. Gün

Keyifli gece yolculuğumuzun ardından URS Tur Travel ikramımız olan sabah kahvaltımızı gezimizin ilk durağı olan ADANA'da alıyoruz. Kahvaltımızı aldıktan sonra Adana’ da 4 kubbesi 4 Halifeyi, 5 kubbesi İslam’ın 5 şartını, 6 minaresi imanın 6 şartını sembolize eden Sabancı Camisi’ni rehberimizin anlatımı eşliğinde geziyoruz. Daha sonra sırasıyla Ulu cami, Saat Kulesi, Taş Köprü gezimiz ardından bu yıl 8.kez düzenlenecek olan Uluslararası Portakal Çiçeği Festivali’ ne katılmak üzere hareket ediyoruz. Sokaklarda buram buram portakal çiçeği kokuları olan bu karnaval her yıl Nisan ayında portakal ağaçlarının çiçek açtığı dönemde düzenleniyor. Yurtiçinden ve yurtdışından gelen binlerce kişiyi “sevgi ve hoşgörü” çatısı altında buluşturmaya hazırlanan karnavalda Adana’nın tüm sokakları bir şenlik havasına bürünüyor. Adana bu karnavalla bahara ‘’merhaba’’ derken bizde portakal çiçekleri kokusu eşliğinde bu güzel anlara tanıklık ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz karnavalda verdiğimiz serbest zaman içerisinde öğle yemeği (ekstra) alabilirler. Dinler ve dillerin kardeş gibi yaşadığı hoşgörü ve farklı kimliklere saygının başkenti, Roma döneminde olimpiyatlar şehri olarak bilinen Antakya’ya (Hatay) hareket ediyoruz. Antakya'ya vardığımızda ilk olarak tam bir doğa harikası olan Harbiye Şelaleri’ni görüp orada keyifli vakit geçirme ve dileyen misafirlerimiz için fotoğraf çekmek için serbest zaman veriyoruz. Akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçiyoruz.
3

3. Gün

Otelimizde kahvaltımızı aldıktan sonra Romalılar döneminde sel sularını önlemek için bin esire yaptırılan Titus Tüneli esirlerin çekiç ve murç yardımıyla dağı oyarak şekillendirdiği doğanın içerisindeki büyüleyici mimarisiyle büyülüyor. Titus tünelinin bitişiğindeki Beşikli Mağara da ise oda mezarlarını görme şansı elde ediyoruz. Ardından Dünya’nın ikinci en büyük mozaik müzesi olma ünvanına sahip Antakya Mozaik Müzesi’ni rehberimizin geniş anlatımı eşliğinde geziyoruz. Mozaik müzesi sonrasında Dünya’nın ilk kaya kilisesi ve hac merkezi olan St. Pierre Kilisesi’ne geçiyoruz. Burayı gezdikten sonra Anadolu’da yapılan ilk cami olarak bilinen Habib-i Neccar Camii ziyareti sonrası Türk Katolik Kilisesi’ne gidiyoruz. Rehberimizden kilise hakkında bilgiler aldıktan sonra serbest öğle yemeği molamızı vermek için Uzun Çarşı’ya geçiyoruz. Burada ilk olarak Antakya’ya özgü değişik lezzetleri tadacağımız öğle yemeği (ekstra)alıyoruz. Uzun Çarşı’ da öğle yemeğinden sonra serbest zaman veriyoruz. Bu serbest zaman da Antakya’ nın tadını çıkarıyoruz. Sonrasında konaklama ve akşam yemeği için otelimize geçiyoruz.
4

4. Gün

Otelimizde kahvaltı ettikten sonra Adıyaman’ a doğru yola çıkıyoruz. Eski Kahta'ya varıyoruz. Kahta'da Karakuş Cendere Köprüsü, Arsemia Tapınağı (Eski Kale), yol ve hava şartlarımızın uygun olması halinde gezilecektir. Ardından 2150 mt yüksekliğindeki Nemrut Dağı'na minübüslerimize binerek(ekstra) çıkıyoruz. Komagene Kralı 1. Anitochos, Zeus, Apollon ve Herakles heykellerini gördükten sonra muhteşem gün batımını seyretdikten sonra akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçiyoruz.
5

5. Güm

Otelimizde kahvaltımızı ettikten sonra Diyarbakır ‘ a doğru yola çıkıyoruz. İlk olarak yolumuzun üzerinde Doğu Anadolu’nun boğaz köprüsü olarak adlandırılan Nissibi Köprüsü ‘ nü görüyoruz ve Diyarbakır yolumuza devam ediyoruz. Diyarbakır surlarını gezererek, panoramik olarak otobüsümüz ile Dağ kapısını(Harput kapısı), Urfa kapısını (Rum veya Halep kapısı), Mardin kapısını(Tel kapısı) ve Yeni kapı (sat yada Dicle) kapılarını gördükten sonra Ulu Camii'ye geçiyoruz. Müslümanlar için mukaddes mabet kabul edilen camiyi gezdikten sonra; Hasan Paşa Hanı’nı geziyoruz. Ardından Cahit Sıtkı Tarancı’nın evini ziyaret ettikten sonra Dört Ayaklı Minare 10 Gözlü Köprü ‘ yü görüyoruz ve Hasankeyf’ e doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergahında öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından Hasankeyf’e varıyoruz. Burada rehberimizin anlatımı eşliğinde gezdikten sonra dillere destan telkarilerin imal edildiği ve satıldığı dükkanlarda serbest zaman sonrası 'Sıla' dizisinin çekildiği ve günümüzde yayınlanan ‘Hercai’ dizisinin bazı sahnelerinin çekildiği Midyat konuk evine geçiyoruz konağın terasında panoramik Midyat manzarasını keyif kahvelerinizle izleyeceğiz. İzledikten sonra DeyrulZaferanManastırın'da Süryani Ortodoks patriklerinin merkezi olan bu harika yapının hikayalerini Süryani rahiplerden dinleyeceğiz, Kasımiye Medresesi'ne geçip avlusunda rehberimizin anlatımını dinledikten sonra Eski PTT Binası, Zinciriye Medresesi, Ulu Camii, Şehidiye Camii’ ni gördükten sonra kendimizi Mardin sokaklarına bırakıyoruz. Bu harika doku içerisinde keyifli zamanların ardından akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçiyoruz.
6

6. Gün

Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıp dünya tarihinin yeniden yazıldığı UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASLARI listesinde bulunan Göbeklitepe’ye doğru yola çıkıyoruz. Orada seyir terasında tam tur yürüyoruz, açık hava tapınağı hakkında rehberimizin anlatımı gezimize ayrı bir tat katacaktır. Tarihe tanıklık ettikten sonra Harran'a doğru yola çıkıyoruz. Burada ilk olarak dünyanın ilk Üniversitesi olarak kabul edilen Harran Üniversitesi’ ni geziyoruz ve Harran'da Ulu Camii, Rasathane ve şehir surlarını görüyoruz. Keyifli yürüyüş sonrasında geleneksel Harran mimarisi olan Kümbet Evleri’nde dileyen misafirlerimiz yöresel kıyafet giyerek Mırra içip keyifli zaman geçirebilir. Ardından Şanlıurfa’ ya geçiyoruz. Burada Mevlid-İ Halil Dergah Camii ve Mağarası (İbrahim peygamberimizin doğduğu mağara ve ateşe atıldığı yer) ziyaret ettikten sonra Balıklı Göl’e geçiyoruz. Rehberimiz eşliğinde buraları gezdikten sonra meşhur kebapları yiyebileceğimiz serbest öğlen yemeği molamızı veriyoruz. Molamızdan sonra dileyen misafirlerimiz rehberimiz eşliğinde Hüseyniye Çarşılarını (Bakırcılar Çarşısı), Kazzaz Pazarı ve Kapalı Çarşı İçindeki Gümrük Hana yürüyebilirler. Gümrük Han’ da keyif kahvelerini içebilirler. Otelimize geçiyoruz. Burada akşam yemeğimizi aldıktan sonra dileyen misafirlerimiz sıra gecesine (ekstra) katılabilirler. Ardından otelimize konaklama için geçiyoruz.
7

7. Gün

Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıp “Karagül” anlamına gelen Halfeti’ye geçiyoruz. Dileyen misafirlerimiz Halfeti’yi dolaşırken dileyen misafirlerimiz ise extra tekne turumuz için teknelere binerek sadece minaresinin sular içinden görülebildiği Savaş Köyü ve Rumkale’ye hareket ediyor. Karayolu bulunmayan Rumkale’yi tekne ile gezdikten sonra tekrar iskeleye dönüyoruz ve Birecik’e hareket ediyoruz. Nesli tükenmek üzere olan Kelaynak kuşlarını üretme çiftliğinde kuşlar hakkında kısa bir bilgi alıp Gaziantep’ e doğru yola çıkıyoruz. Gaziantep’te ilk olarak Gaziantep Mozaik Müzesi’ne (Zeugma Mozaik Müzesi) gidiyoruz. Yurt dışına kaçırılan parçaları geri getirilerek tamamlanan “Çingene Kızı” mozaiği başta olmak üzere Zeugma Antik Kentin‘den çıkarılan ve dünyanın en zengin mozaik koleksiyonunun sergilendiği müzeyi gezdikten sonra yolculuğumuz meşhur Gaziantep mutfağını tanımak için verilen serbest öğle yemeği molamız ile devam etmektedir. Sonrasında Tarihi Bakırcılar Çarşısı’na geçiyoruz. Dileyen misafirlerimiz burada bakır işlerinden, deri yemenilerden, ipek Antep işlerinden satın alabilirler. Alışveriş için tarihi çarşılardaki yaya gezimizde ki bir sonraki durağımız Tütün Hanı’na geçerek Antep’in simgelerinden Tahmis kahvesine ulaşıyoruz ve burada kahve molamızı veriyoruz. Ardından Yemeniciler Çarşısı ve Almacılar Çarşısın’da ki serbest zaman içinde salça, kuru biber, baharat, antep fıstığı ve baklava alışverişlerimizi yapıyoruz. ( Not: “kargo yapılır” ibaresi bulunan dükkanlar aldıklarımızı evimize kargo ile yolluyor. Sonrasında Antep Kalesi’ni gezikten sonra akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçiyoruz.
8

8. Gün

Otelimizde kahvaltımızın ardından Tarihi Bey Mahallesi’ne uğruyoruz. Buradaki tarihi sokaklarda gezerken Antep taş ve ahşap işçiliği örneklerini, kuş saraylarını görüyoruz ve yorgunluğumuzu dindirmek ve zahter çayı ya da menengiç kahvemizi içmek için oradaki taş konaklardan birinde mola veriyoruz. Sonrasında Antep çarsısında vereceğimiz serbest zaman da dileyen misafirlerimiz alışveriş yapabilecekler. Öğle yemeğimizi (ekstra) aldıktan sonra geri dönüş yolculuğumuza geçiyoruz. Bir sonraki URSTUR TRAVEL organizasyonunda görüşmek dileğiyle sizlerle vedalaşıyoruz.